O nás

Partnerské weby

Bez názvu 7
foto: pradědeček (z matčiny strany) Jaroslav před včelínem v Zahořanech.

Včelařit jsem začal z podnětu svého strýce Zdeňka, dříve totiž včelařil jeho otec Václav ten se snažil marně předat včely mému otci. Podařilo se to až jeho synovi, který byl bohužel na včelí žihadlo alergický. Včelařství v naší rodině mělo delší tradici. První písemná zmínka je z 18. června 1652, když zemřel Jakub Dvořák, majitel svobodného statku v Kobylí, zanechal po sobě 3 sirotky a špalek včelstva. Rovněž jeho potomek Václav (1713-1790) včelařil. Kolik měl včelstev přesně nevíme, po jeho smrti každé z jeho sedmi dětí dostalo špalek včelstva. Byl královský starší svobodník čtvrti kouřimského kraje a jako úřední osoba užíval vlastní pečeti, kterou používáme jako logo. Starý svobodnický rod Dvořáků je připomínán v Kobylí již počátkem třicetileté války. Pradědeček František (1881-1914), se do Semtínka přiženil roku 1907.

Bez názvu 9 Bez názvu 8

Před několika lety roku 2002, jsem tuto prastarou tradici obnovil a s pomocí rodiny se staráme přibližně o  100 včelstev, na několika stabilních stanovištích. Centrální stanoviště s medárnou se nachází u starého rodinného statku v Semtínku, zde máme písemně doloženého dalšího předka, který se věnoval chovu včel. Jan Holoubek se přiženil roku 1781 ze sousedních Mokřan čp. 1 a po jeho smrti 21. ledna 1800 je mezi bohatým živým a mrtvým inventářem uveden i jeden úl včel v ceně 5 zlatých. V chovu včel patrně pokračoval i jeho syn Jiří, ale zatím to nemáme přesně ověřeno. Před kolonizací naší krajiny ve 14. stol. zde byly lužní lesy. Louky okolo potoků jsou částečně nesečené a zarůstají převážně vrbami, (jíva, bílá, křehká, černající, atd.). Dále zde můžeme naleznout olše, osiky, topoly, duby a javory. V mezích a remízkách roste hojně trnka, hloh dub, růže šípková, bříza a třešeň ptačí.

Nejblíže stanovišti je osada Semtínek, Semtín a Mokřany. Na zahradách zde rostou starší druhy jabloní a hrušní (vysokokmeny), mj. zde rostou i plané jabloně a v mokřinách roste hojně blatouch bahenní.

Dalších šest stanovišť je v kraji tzv. České Sibiře. Na starost mám i dva dětské včelařské kroužky. V Hrachově (zřizovatelem je Domov Fauny s.r.o.) a ve Voticích (zřizovatel je Ochrana Fauny Č.R.) Stýkáme se s dětmi pravidelně každý týden, máme vlastní včelstva a každoročně se účastníme prestižní soutěže Zlatá včela. Na starost mám včely v Domově Fauny v Hrachově.

Jsme držiteli ochranné známky:

kraj-blanickych-rytitu-regionalni-produkt

Naše ocenění a certifikáty
Share Button